Japonská vláda a Mezinárodní olympijský výbor rozhodli kvůli pandemii koronaviru o odložení olympijských her v Tokiu. Letošní největší sportovní akce se bude konat nejpozději v létě příštího roku. Na změně termínu se telefonicky dohodli předseda japonské vlády Šinzó Abe a prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Přesun olympiády se týká i českých plavců, z nichž už mají jistotu startu Simona Kubová, Jan Micka a Barbora Seemanová a štafeta žen na 4x100 metrů volný způsob.
V návaznosti na posun olympiády na rok 2021 začíná Mezinárodní plavecká federace řešit i náhradní termín pro mistrovství světa, které se mělo konat v červenci 2021 ve Fukuoce. Směrem k letošním olympijským hrám už zaměřovali svou přípravu i Simona Kubová, Jan Micka a Barbora Seemanová a ženská kraulová štafeta. Kubová s Mickou by jeli na svou třetí a Seemanová na druhou olympiádu.
Simona Kubová už startovala v Londýně a v Riu a těšila se na své zřejmě poslední vystoupení pod pěti kruhy. Pro Tokio měla splněný limit na 100 metrů znak a nejspíš by se představila i ve štafetě. „Ze zdravotního hlediska je to správně. Svět se potřebuje dát zdravotně i celkově dohromady. Letošní olympiáda by asi byla spíše hektická a nebyl by to ten svátek sportu, jaký by měl být. Jsem ráda, že rozhodnutí padlo poměrně rychle, ale dost to zkomplikovalo celou sezónu,“ reagovala na přesun olympiády nejzkušenější česká plavkyně, která právě po Tokiu chtěla řešit svou plaveckou budoucnost. „Zásadně mi to mění plány. Musím si vše důkladně promyslet, a pak se rozhodnout, co dál. Není ani jisté, že bude letní mistrovství Evropy. Olympiáda pro mě hodně znamená. Na první olympijské hry budu navždycky vzpomínat a zúčastnit se tří olympiád her by bylo úžasné,“ uzavřela svůj pohled na vzniklou situaci Simona Kubová.
Londýn a Rio prožil také Jan Micka. Pro start v Tokiu už má zaplavené limity na dvou nejdelších bazénových tratích 800 a 1 500 metrů volný způsob. „Olympijské hry pro mě znamenají vrchol mé plavecké kariéry, a tudíž můj vysněný cíl. Jsem ale pro, aby se olympiáda odložila, a to hned z několika důvodů. Tím hlavním je zdraví. Nejen moje, ale i všech ostatních sportovců, organizátorů, diváků a dalších. Nechtěl bych, aby se na OH odjelo v době celosvětové pandemie a byli jsme tak vystaveni riziku nákazy. Dalším důvodem je, že ne všichni sportovci nyní mohou trénovat. Každý stát ma jiná nařízení, někde je karanténa, jinde ne a ty podmínky jsou pro přípravu na olympiádu většinou nepříznivé. Proto si myslím, že bylo fér, aby se termín posunul,“ objasnil svůj souhlasný postoj Jan Micka, ale zároveň dodává. „Na jednu stranu mi tohle rozhodnutí pomohlo. Především ohledně toho, že teď můžu být v klidu a nemusím se stresovat tím, kde budu do olympiády trénovat a závodit. Na druhou stranu mi to ale zkomplikovalo určité věci, takže se nedá říct, že se mi ulevilo a uvidím, jak to dopadne.“
Pro plavce by tak letos měly být hlavními vrcholy srpnové mistrovství Evropy v Budapešti a těsně před vánočními svátky světový šampionát v krátkém bazénu v Abú Dhabí.